TFLS

Sobota 21 grudnia 2024

O centrum

Menu

Aktualności

2008-03-03

AKREDYTACJA MENiS
Szkoła języków obcych TFLS otrzymała akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Spełniamy wymagania MENiS, które świadczą, że proponowane Państwu kursy są prowadzone rzetelnie, a nasz ośrodek jest wiarygodnym źródłem wiedzy. więcej

2007-05-16

Zapisy na KURSY WAKACYJNE trwają!
Kurs wakacyjny już od 229 zł. więcej

Jak dobrze zdać egzamin i jaki egzamin?

Aby dobrze zdać egzamin należy w pierwszej kolejności trafnie ocenić swój poziom językowy ( za pomocą jakiegoś wiarygodnego testu, opinii lektora lub metodyka), uświadomić sobie swoje słabe i mocne strony, oraz trafnie oszacować czas potrzebny na przygotowanie do danego egzaminu oraz wybrać stosowny poziom lub rodzaj egzaminu.

Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie dokładne zapoznanie z wymogami danego egzaminu, z jego strukturą, stopniem trudności, typami pytań, kryteriami oceny. Należy również dowiedzieć się jak najwięcej o przebiegu samego egzaminu: o czasie trwania poszczególnych sekcji, o sposobie administrowania egzaminu ( np. w przypadku części ustnej warto być świadomym tego ilu egzaminatorów zasiada w komisji, czy zdajemy egzamin pojedynczo, czy w parach, czy nasze wypowiedzi są nagrywane na kasety audio). Takie praktyczne informacje i wskazówki, które pozwolą nam znacznie zredukować stres przed i podczas egzaminu, można uzyskać w centrach egzaminacyjnych, od osób, które już taki egzamin zdawały lub z biuletynów informacyjnych, publikacji specjalistycznych, stron internetowych instytucji egzaminacyjnych , a także portali edukacyjnych.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących przygotować się skutecznie do egzaminu są też kursy oferowane przez renomowane szkoły językowe.

Jeśli jednak nie stać nas na kurs lub decydujemy się na samodzielną naukę należy zacząć od zaplanowania nauki oraz rozłożenia jej w czasie. Ważnym elementem jest systematyczność pracy oraz dostęp do materiałów egzaminacyjnych i podręczników.

W przypadku każdego egzaminu językowego wskazane jest zebranie i uzupełnienie wiedzy z zakresu gramatyki na danym poziomie, ze szczególnym uwzględnieniem wyjątków gramatycznych , a także typowych błędów studentów. Jest to szczególnie istotne w przypadku egzaminów zawierających części testowe.

Kolejnym ważnym elementem przygotowania do egzaminu zwiększającym szansę zdania go jest wyćwiczenie technik egzaminacyjnych poprzez wykonanie jak największej ilości przykładowych testów.

Większy problem możemy mieć z przygotowaniem do egzaminów ustnych oraz pisemnych, podczas których należy wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania języka. Tu trudno jest samodzielnie zweryfikować postępy w nauce czy poprawić swoje błędy , a więc należy skorzystać z pomocy lektora, lub osób znających język na wyższym poziomie.

Problem może stanowić nie tylko wybór metody przygotowania do egzaminu, ale też wybór samego certyfikatu, który chcemy zdobyć.

Na jakich certyfikatach powinno nam zależeć?

Zanim wybierzemy odpowiedni dla siebie egzamin, poza określeniem swoich możliwości (tj. poziomu językowego) powinniśmy zwrócić uwagę na cel i przydatność danego certyfikatu, na to gdzie jest honorowany, gdzie możemy go zaprezentować. Jeśli jest to wymóg np. pracodawcy, to najbardziej przydatny będzie egzamin specjalistyczny typu LCCI, jeśli natomiast wybieramy się na studia anglojęzyczne, to stosowny będzie egzamin TOEFL.

Przy wyborze certyfikatu powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka organizacja przeprowadza dany egzamin, czy jest on rozpoznawany na całym świecie, oraz czy będzie on nam w jakiś sposób przydatny w edukacji lub karierze zawodowej.

Obecnie najpopularniejszymi certyfikatami zarówno wśród kandydatów jak i instytucji są egzaminy :

  • TOEFL- Test of English as a Foreign Language – egzamin wymagany od kandydatów na anglojęzyczne uczelnie oraz przez pracodawców, obecnie prowadzony w nowej wersji internetowej (TOEFL iBT)
  • LCCI English for Business - egzaminy na 4 poziomach zaawansowania wymagane przez uczelnie ekonomiczne oraz pracodawców w kraju i za granicą
  • Cambridge FCE, CAE, CPE – popularne egzaminy ogólnojęzykowe uznawane zarówno w kręgach akademickich jak i zawodowych

a także ostatnio egzamin specjalistyczny dla prawników i studentów prawa: TOLES- Test of Legal English Skills .

Centrum informacyjne

Lokalizacja

Słownik e-DICT

Wpisz słowo (wyrażenie) polskie lub angielskie

słowo:

Jakość potwierdzona certyfikatami

O centrum | Oferta szkoleniowa | Egzaminy dla lektorów | Cennik | Testy kompetencji | Metodyka | Kadra szkoleniowa | Zapisy / Zapytania | Biuro karier

BIURO: ul. Boduena 4, 00-011 Warszawa tel. 622 20 58, 622 20 59, 622 24 75, fax 622 20 58, 622 20 59.
© Prawa autorskie 2002-2006 TFLS. Wszelkie prawa zastrzeżone