Aby dobrze zdać egzamin należy w pierwszej kolejności trafnie ocenić swój poziom językowy ( za pomocą jakiegoś wiarygodnego testu, opinii lektora lub metodyka), uświadomić sobie swoje słabe i mocne strony, oraz trafnie oszacować czas potrzebny na przygotowanie do danego egzaminu oraz wybrać stosowny poziom lub rodzaj egzaminu.
Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie dokładne zapoznanie z wymogami danego egzaminu, z jego strukturą, stopniem trudności, typami pytań, kryteriami oceny. Należy również dowiedzieć się jak najwięcej o przebiegu samego egzaminu: o czasie trwania poszczególnych sekcji, o sposobie administrowania egzaminu ( np. w przypadku części ustnej warto być świadomym tego ilu egzaminatorów zasiada w komisji, czy zdajemy egzamin pojedynczo, czy w parach, czy nasze wypowiedzi są nagrywane na kasety audio). Takie praktyczne informacje i wskazówki, które pozwolą nam znacznie zredukować stres przed i podczas egzaminu, można uzyskać w centrach egzaminacyjnych, od osób, które już taki egzamin zdawały lub z biuletynów informacyjnych, publikacji specjalistycznych, stron internetowych instytucji egzaminacyjnych , a także portali edukacyjnych.
Doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących przygotować się skutecznie do egzaminu są też kursy oferowane przez renomowane szkoły językowe.
Jeśli jednak nie stać nas na kurs lub decydujemy się na samodzielną naukę należy zacząć od zaplanowania nauki oraz rozłożenia jej w czasie. Ważnym elementem jest systematyczność pracy oraz dostęp do materiałów egzaminacyjnych i podręczników.
W przypadku każdego egzaminu językowego wskazane jest zebranie i uzupełnienie wiedzy z zakresu gramatyki na danym poziomie, ze szczególnym uwzględnieniem wyjątków gramatycznych , a także typowych błędów studentów. Jest to szczególnie istotne w przypadku egzaminów zawierających części testowe.
Kolejnym ważnym elementem przygotowania do egzaminu zwiększającym szansę zdania go jest wyćwiczenie technik egzaminacyjnych poprzez wykonanie jak największej ilości przykładowych testów.
Większy problem możemy mieć z przygotowaniem do egzaminów ustnych oraz pisemnych, podczas których należy wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania języka. Tu trudno jest samodzielnie zweryfikować postępy w nauce czy poprawić swoje błędy , a więc należy skorzystać z pomocy lektora, lub osób znających język na wyższym poziomie.
Problem może stanowić nie tylko wybór metody przygotowania do egzaminu, ale też wybór samego certyfikatu, który chcemy zdobyć.
|